سایت Moz یا موز

سایت moz چه سایتی است و چه سودی بحال سئو سایت ما دارد؟

در این مقاله به بررسی جزئیاتی در رابطه با سایت moz خواهیم پرداخت و اطلاعاتی جالب در اختیارتان قرار خواهیم داد.

معرفی سایت moz

سایت moz در واقع یک وب سایت جامع است که بخشی از فعالیت آن به بررسی وب سایت های دیگر و رتبه بندی آنها می پردازد. بررسی سئو سایت نیز بخشی از کارهایی است که در این شرکت به آن پرداخته شده است.

اما بد نیست تاریخچه از این وب سایت و همچنین عملکردهایی از آن بدانیم

این وب سایت در سال ۲۰۰۴ در شهر سیتل واشنگتن توسط آقای رَند به همرا مادرش جانم جیلیان تاسیس شد. در اکتبر سال ۲۰۰۵ میلادی اولین رده بندی سایتهای خود را منتشر کرد که در آن از فاکتورهای همین شرکت استفاده شده بود. در ماه فوریه سال ۲۰۰۷ میلادی نیز نسخه ای تحت عنوان پرو یا همان نسخه حرفه ای به سایت اضافه شد که در ازای پرداخت مبلغی مختصر خدمات آنالیز سئو سایت  و بهینه سازی سایت از لحاظ سئو را فراهم می کرد. در سال ۲۰۰۸ این وب سایت خزنده قدرتمند خود در زمینه وب را معرفی نمود که نام آن mozscape بود. این خزنده بسیار پرقدرت و مقیاس های فراوانی داشت. در سال ۲۰۰۹ میلادی کد tagfee  توسط این سایت به دنیا آمد. در رابطه با این کدها و سایر موارد در آینده مطالبی منتشر خواهیم نمود. در همین سال این شرکت دارای ۵۰۰۰ عضوی شد که از خدمات حرفه ای این وب سایت استفاده می کنند. این خلاصه ای از چند سال فعالیت این  وب سایت و در واقع بهتر است بگوییم این شرکت بود. در سالهای بعد این شرکت ابزارهای مختلفی در رابطه با سئو و بهینه سازی سایت معرفی نمود که برای کاربران بسیار جالب و جذاب بودند.

اما دو فاکتور مهمی که این وب سایت جهت ارزیابی وب سایتها معرفی نمود و قدرت سایت را از دیدهای گوناگون نمایش میداد page authority و domain authority نام دارد. اگر وبمستر باشید قطعا نام این دو فاکتور را شنیده اید. سایت moz با استفاده از این دو فاکتور بصورت مختصر و مفید قدرت یک سایت را معرفی می کند.

در مقالات بعدی به بررسی دقیق این دو فاکتور خواهیم پرداخت و به شما معرفی خواهیم نمود

اولویت ایندکس گذاری اول در موبایل و سئو

در خبر جدید گوگل که در ۴ نوامبر ۲۰۱۶ (جمعه ۱۴ آبان ۱۳۹۵ ) اطلاع رسانی گردید مبحث مهم دیگری که گوگل در سئو سایتمطرح نمود حاکی از ایندکس شدن محتویات سایت از تلفن همراه خبر داد ، در واقع در طی این اطلاع رسانی ابتدا محتویات سایت از طریق موبایل و پس از آن از طریق Desktop ایندکس خواهد شد .  این جمله گوگل حاکی از اهمیت فوق العاده موبایل دارد که پس از طراحی و سئو نسبت به رفع باگ سئو سایت در موبایل افدام نمود که در اینجا اهمیت بهینه سازی سایت در موبایل بیش از پیش مطرح می گردد .

گوگل در مبحث بهینه سازی سایت  در ادامه چنین می گوید که :

امروزه اکثر مردم بیشتر نسبت به جستجوی اطلاعات خود در موبایل اقدام می نمایند وی در ادامه چنین می گوید که اگر چه سیستم امتیاز دهی از طریق محتویات صفحات در ورژن Desktop هنوز پا برجاست و این در صورتی اتفاق می افتد که محتویات سایت موجود در موبایل کمتر از محتویات موجود در Desktop می باشد و علت آن نیز عدم ارزیابی الگوریتم گوگل نسبت به صفحاتی است که از طریق موبایل جستجو می شوند در واقع گوگل در سئو سایت در اینجا به این نکته می پردازد که الگوریتم های وی در این مورد هنوز ضعف دارند که در این الگوریتم ها ، اینکه کدام صفحه از طریق موبایل جستحو شده را نمی توانند ارزیابی و تشخیص دهند .

وی در ادامه می گوید : اطمینان داشتن نسبت به نتایج ما می تواند مفید تر باشد ، ما در ابتدا برای ایندکس شدن محتویات در موبایل آزمایش می نماییم . با اینکه ایندکس شدن جستجو های ما در ایندکس شدن وب سایت و اپلیکیشن ها ادامه می یابد ، الگوریتم گوگل اولویت اول را در امتیاز دهی محتویات موجود در موبایل قرار می دهد .

با توجه به موارد مذکور از گوگل در سئو سایت چنین در نظر گرفته می شود که ایندکس شدن محتویات از موبایل آغاز می گردد و گوگل جهت بررسی ساختار داده ها و سایت به نسخه Desktop آن می پردازد .گوگل می گوید ما نتایح عالی از جستجو را برای کابرانی که از طریق موبایل و یا از طریق Desktop آمده اند را فراهم می نماییم .

نکات مهمی که گوگل در سئو سایت در ادامه مطرح می نماید اینکه :

  • در صورتی که سایت شما یک سایت Responsive و یا یک سایت  Dynamic دارید که اولویت اول برای سایت و سئو سایتشما محتویات می باشد چه در نسخه موبایل و چه در نسخه Desktop  نیاز به تغییرات اندکی در سایت شما وجود دارد .
  • در صورتی که سایت شما دارای محتویات متفاوتی در نسخه موبایل و Desktop می باشد می بایست تغییراتی را در سایت خود لحاظ نمایید .

نمونه کارهای پیج رنک

http://pageranks.ir/wp-content/uploads/2011/11/lilioon.png

برخی ازنمونه کارهای پیج رنکی در پیج رنکس

# URL PageRank
۱ tarikhema.ir
۲ shariati.nimeharf.com
۳ en.tarikhema.ir
۴ pdf.tarikhema.ir
۵ myth.tarikhema.ir
۶ mandegar.tarikhema.ir
۷ feed.tarikhema.ir
۸ tr.tarikhema.ir
۹ ar.tarikhema.ir
۱۰ links.tarikhema.ir
۱۱ used-engines.us
۱۲ used-engines.org
۱۳ hivaads.com
۱۴ linkeni.ir
۱۵ niyazeni.ir
۱۶ mamlekate.ir
۱۷ siminsagh.com
۱۸ enik.ir
۱۹ nimeharf.com
۲۰ tarikhema.ir/links
۲۱ tarikhema.ir/directory
۲۲ tarikhema.ir/turkce
۲۳ riazi.tarikhema.ir
۲۴ piano.tarikhema.ir
۲۵ ads.tarikhema.ir
۲۶ turism.tarikhema.ir
۲۷ tarikhema.ir/abhar
۲۸ audio.tarikhema.ir
۲۹ ebook.tarikhema.ir
۳۰ tarikhema.ir/links
۳۱ tarikhema.ir/forum
۳۲ tarikhema.ir/eni N/A
۳۳ download.tarikhema.ir
۳۴ saadi.tarikhema.ir
۳۵ molana.tarikhema.ir
۳۶ hafez.tarikhema.ir
۳۷ khayyam.tarikhema.ir
۳۸ ferdowsi.tarikhema.ir
۳۹ sher.tarikhema.ir
۴۰ blog.tarikhema.ir